Da li se električni automobili isplate u Srbiji?

Električni automobili postaju sve popularniji širom sveta, a sve više ljudi u Srbiji analizira njihovu isplativost i koristi. Veliki deo javnosti privukla je najava predsednika Srbije, Aleksandra Vučića, o subvencijama u iznosu od 5.000 evra za kupovinu električnih automobila, naročito za domaće proizvode. Ove subvencije dostupne su građanima, preduzetnicima i kompanijama, a cilj im je podstaći prelazak na obnovljive izvore energije i smanjenje zagađenja vazduha.

Interesovanje za električne automobile u Srbiji raste, posebno u svetlu planiranih i već izdatih subvencija za njihovu kupovinu. U ovoj godini izdvojeno je 1,45 miliona evra za vozila na električni pogon, dok je prošle godine Srbija uložila 2,5 miliona evra u subvencionisanje električnih automobila. Subvencije se kreću od 250 do 5.000 evra, a zahtev za subvenciju se mora podneti Ministarstvu zaštite životne sredine do 31. oktobra.

Potrebno je sagledati sve prednosti i troškove kako bi se odlučilo da li se električni automobili isplate u Srbiji. Električna vozila čine mali procenat na srpskom tržištu automobila, ali država radi na tome da ovu situaciju promeni. Na primer, Norveška prednjači u Evropi sa više od 15% električnih automobila, dok je u Nemačkoj ovaj procenat 1,3%, što je svakako merilo za poređenje.

Institucije i strukture koje se bave zaštitom životne sredine u Srbiji vide subvencije kao ključni faktor za unapređenje kvaliteta vazduha i života općenito, podstičući ekološki prihvatljiv način transporta. Subvencije pokrivaju različite vrste vozila uključujući mopede, motocikle, putnička i teretna vozila do 3,5 tona. Pravo na subvenciju imaju pravna lica, preduzetnici i fizička lica, osim onih koji nabavljaju vozila za potrebe taksi prevoza.

Finansiranje ove vrste prepoznato je i Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2024. godinu, što znači da će sredstva za subvencionisanje biti dostupna i u budućnosti. Trošak subvencije može se isplatiti kao deo kupoprodajne cene novog vozila ili kao učešće za finansijski lizing. Međutim, zahtevi za subvencije moraju biti uredno dokumentovani i podneti na vreme, odnosno do 31. oktobra 2024. godine.

Prednosti i troškovi električnih automobila u Srbiji

U poslednjih nekoliko godina, električna vozila postaju sve popularnija u Srbiji. Prednosti električnih automobila u Srbiji uključuju značajno smanjenje emisija štetnih gasova i veću energetsku efikasnost, jer elektromotori mogu dostići efikasnost od 95% u poređenju s motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Takođe, brojno jeftinije održavanje i subvencije od strane države doprinose njihovoj atraktivnosti.

Prednosti električnih automobila

Jedna od najvećih prednosti električnih automobila je energetska efikasnost. Za istu razdaljinu, klasičan automobil na benzin ili dizel potroši 4-5 litara goriva, dok električni automobil troši oko 12 kWh struje. Punjenje baterije na najnovijim DC punjačima traje oko 30-40 minuta. U urbanim sredinama, električna vozila su efikasnija zbog čestih kočenja i manjih brzina, što doprinosi dužem trajanju baterija i smanjenim troškovima održavanja.

Prelazak na električna vozila značajno smanjuje operativne troškove. Električni automobili se manje kvare jer nemaju toliko pokretnih delova koliko motori sa unutrašnjim sagorevanjem, što rezultira znatnim uštedama na dugoročnom održavanju.

Pročitajte više o prednostima električnihautomobila u Srbiji

Cena održavanja električnih vozila

Cena održavanja električnih vozila je niža u poređenju sa konvencionalnim vozilima. Električni automobili zahtevaju manje održavanja jer imaju manje pokretnih delova, što značajno smanjuje električna vozila troškovi. Izostanak redovnih zamena tečnosti i filtera svakih 30.000 kilometara dodatno smanjuje troškove. Takođe, uz svakodnevno prelaženje oko 150 kilometara, taksi vozači mogu očekivati povrat investicije za dve do tri godine.

Subvencije za električna vozila

Država Srbija ulaže značajna sredstva kako bi podstakla kupovinu električnih automobila. Planirano je izdvajanje 1,45 miliona evra za subvencije za električna vozila u 2024. godini, što je manje u odnosu na prethodnu godinu. Subvencionisana kupovina uključuje povlastice od 250 do 5.000 evra, u zavisnosti od tipa vozila. Ove subvencije su posebno atraktivne za firme sa velikim voznim parkovima koje mogu maksimalno iskoristiti kapacitet baterija.

Godina Vrednost kupovine vozila Broj električnih vozila
2022 €16.4 miliona 1,700
2023 €33.8 miliona 2,699

Nastavak subvencija i uvođenje električnih vozila Fiat Panda proizvedenih u Kragujevcu verovatno će dodatno povećati prodaju i udeo električnih vozila u Srbiji. Trenutno, električna vozila predstavljaju samo 1% ukupnog broja automobila na putevima u Srbiji, dok u EU taj procenat varira od 12% do 14%.

Da li se električni automobili isplate u Srbiji?

Električni automobili postaju sve popularniji na globalnom nivou, a Srbija nije izuzetak. Uz brojne subvencije i niže troškove održavanja, ušteda s električnim automobilima može biti značajna. Ovaj deo članka fokusira se na ekonomske aspekte i trenutne trendove na tržištu.

Ušteda s električnim automobilima

Električni automobili nude velike uštede zahvaljujući nižim troškovima goriva i održavanja. Prema istraživanju Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NELED), prosečni troškovi održavanja električnih vozila iznose oko 600 evra godišnje, što je znatno manje u poređenju s konvencionalnim vozilima. Punjenje električnih automobila za 100 kilometara košta između 850 i 1,550 dinara, dok gorivo za istu distancu može koštati između 960 i 1,500 dinara.

Dodatno, subvencije države se kreću od 250 do 5,000 evra, u zavisnosti od vrste vozila. Vlada Srbije je za 2024. godinu odobrila 170 miliona dinara za nabavku ekoloških vozila, što dodatno motiviše prelazak na električna vozila. Ušteda s električnim automobilima nije zanemariva, posebno imajući u vidu skromnije troškove održavanja i povlastice.

ušteda s električnim automobilima

Tržište električnih vozila u Srbiji

Tržište električnih vozila u Srbiji zaostaje za evropskim standardima, ali pokazuje znake rasta. Prema podacima, u Srbiji trenutno ima oko 150 punionica za električna i hibridna vozila, uz planove za postavljanje još 18 do kraja godine. Trenutno, na svaku punionicu dolazi oko 10 vozila.

U Srbiji je registrovano 102 električna automobila i 1,400 hibrida, dok je procena da će do 2040. godine broj električnih vozila dostići 300,000. Prosečan starost automobila u Srbiji je 15 godina, što je znatno više od evropskog proseka od 10.8 godina. Ulaganjem u infrastrukturu i povećanjem broja dostupnih modela očekuje se dalji rast tržišta električnih vozila u Srbiji.

Aspekt Podaci
Troškovi održavanja 600 evra godišnje
Cena punjenja (100 km) 850-1,550 dinara
Broj punionica 150 (planirano još 18)
Subvencije 250-5,000 evra
Registrovana električna vozila 102
Procenjeni broj do 2040. 300,000

Zaključak

Analizom trenutne isplativosti električnih automobila u Srbiji, jasno je da su ovi automobili sve privlačnija opcija. Sa rastućim brojem javnih punjača za električna vozila Srbija pokazuje pozitivan trend u prilagođavanju infrastrukture. Iako je trenutno dostupno oko 150 javnih punjača, planira se njihova značajna ekspanzija, što će dodatno olakšati korišćenje električnih automobila.

Državne subvencije, koje uključuju subvencije na kupovinu kao i smanjenje registarskih taksi, čine električne automobile ekonomski isplativijim. Pored toga, sve veća ekološka svest doprinosi popularnosti električnih automobila kao održive alternative tradicionalnim vozilima na fosilna goriva.

Statistički podaci iz Evrope pokazuju da, iako je tržišni udeo potpuno električnih vozila nešto smanjen, hibridi i plug-in hibridi beleže značajan rast. Ovi trendovi, zajedno sa planovima za povećanje broja javnih punjača, čine isplativost električnih automobila u Srbiji očiglednom. Sa sve većim brojem povoljnosti za korisnike, korišćenje električnih vozila postaje sve jednostavnije i pristupačnije.